*Yhteistyö Turun Messukeskus
Tulin muistuttamaan, että tänään ehtii vielä Turun Rakenna ja Sisusta messuille. Messuväki on paikanpäällä klo 10-17. Olen aikaisemmin esittänyt messujen ohjelmaa messulippujen arvontapostauksessa TÄÄLLÄ . Arvontaliput tosin on jo arvottu. Mutta postauksesta löytyy muuta informaatiota. Paikalla on tänäänkin yli 250 näytteilleasettajaa.
Itse olen käynyt jo kahtena päivänä messuilla. Ja täytyy sanoa, että olen viihtynyt messualueella. Siellä on paljon katseltavaa ja kuunneltavaa ja tuttujakin olen tavannut - monia jopa vuosien takaa.
Mitä tänään messuilla? Tässä tärppejä:Klo 11.30 Kaikkea ei voi sisäilmasta samalla mittarilla mitata / Sisäilmayhdistys ry / Auditorio
Klo 12.00 ja 15.30 Nikkarointi-ideoita Strömsöstä / Puuseppä Jim Björni / Auditorio
Klo 13.00 ja 16.00 Sisustuksen trendikartta 2018 / Sisustusalue D-halli
Klo 14.00 Esitellään Kalkkimaaleja - mitä ne ovat ja miksi niin suosittuja. Colornova / Auditorio
Klo 15.00 Farrow & Ballin luonnonpigmenttimaalit ja lattian eri materiaalit / Annakaisa Sarokas D-halli
Ja mennäänpä käymään D-hallissa. Minä pitäydyn tällä kertaa sisustusmaailmassa.
Tämän sisustuksen trendikartan on toteuttanut Ideatalon Sanna Tuomi ja Kukkakauppa Broncon Niina Autti. Kuusi kappaletta kuutioita ja kuutiot ovat kooltaan 2 x 2 x 1 metriä. Niihin on tuotu oivaltavia ja väri- ja sisustusratkaisuja. Värit ovat Farrow & Ballin upeista pigmenttipohjaisista maaleista. Tuotteet kuutioihin on koottu Turun alueen rakennus- ja sisustusliikkeistä.
Ajatelkaapa, nämä mahtuvat 2 x 2 x 1 metrin tilaan. Sisustukset on tehty trendikartan 2018 värityksien mukaan.
Nämä värit ovat kuin Miami Vice -sarjasta. Ihania pastellisävyjä. |
Sanna Tuomi esittelee värejä ja ideoita. Ja tässä näkyy tuo kuutioitten kokokin.
Kurkataanpa vielä Åblogitalon tapettimaailmaan. Kaikki Åblogitalon tapetit ovat Pohjoismaiden suurimman tapettiyrityksen Wallvisionin tapetteja. Åblogien bloggaajat ovat tehneet sisustuksia tapetti edellä.
Tässä ylellinen aula, jonka on toteuttanut Hanna Leino - Villa puomi -blogista
Lastenhuoneen on toteuttanut kahdella eri tapetilla Voikukkapelto -blogi
Kauniin värimaailman aikuisten makuuhuoneeseen on toteuttanut Kati Laituri / Kotilaituri -blogista
Olohuoneen nurkkauksen kahdella tapetilla on tehnyt Pikkutalon Sanna Leino.
Tuon pallotuolin ottaisin omaankin olohuoneeseeni.
Tässä pieni sisustuksellinen pala Turun Rakenna ja Sisusta -messuja.
Nyt suljen koneeni ja kiirehdin messumaailmaan. Kello käy...
Toivottavasti nähdään siellä. Tartu hihasta, jos näet minut!
Kivaa sunnuntaita kaikille!
- Tuula
|
Tuula's life -blogia voit seurata myös Facebookin, Instagramin, Pinterestin, Twitterin ja Bloglovinin kautta.
Ps. Fontit eivät ole ihan kohdillaan, mutta enää en ehdi korjata.
Mukavaa messupäivää :)
VastaaPoistaKiitos Marru! Mielenkiintoiset messut ovat nyt takana. Täytyy vain ihailla kaikkia näytteilleasettajia ja esittelijöitä. Pitkät päivät ovat tehneet hommia. Ja harvassa olivat ne, joilla hymy hyytyi.
PoistaMukavaa sunnuntai-iltaa <3
ihana, kun linnut ja papukaijat ovat sisustuksen aiheina:)
VastaaPoistaLinnut ja papukaijat luovat eksoottista tunnelmaa. Hienoja aiheita rohkeille sisustajille.
PoistaKiitos Sussi ja mukavaa sunnuntai-iltaa <3
Jokaisessa sisustuskuutiossa on jotain, jonka kotiuttaisin heti meillekin.
VastaaPoistaIhanat messut olleet.
Mukavaa sunnuntai-iltaa Tuula <3
Nuo sisustuskuutiot oli mainio idea. Tuotteet niihin oli saatu Turun alueen kaupoista, Ekotorilta, tekijöiltä itseltään. Osa niistä myytiin pois messujen aikana. Toki noudettiin vasta, kun messut olivat päättyneet. Monet halusivat noista kotiuttaa jotakin, niin minäkin. Kiitos Outi <3 ja mukavaa alkanutta viikkoa!
VastaaPoistaOli oikein kivat messut! :) Vähän kiireellä tosin ne ehdittiin kiertämään, mutta perjantain viimeinen aukiolotunti oli rauhallista ja ei ollut tungosta missään.
VastaaPoistaJa oli mukava nähdä sinut siellä! <3
Sinä kiireinen nuori äiti osaat ottaa hienosti ottaa tilaisuudesta kiinni ja nauttia siitä vaikka pienemässäkin ajassa. Hyvä aikavalinta!
PoistaKiitos Katri! Minusta oli myös mukavaa nähdä sinut siellä pikkumiehen kanssa <3 Olet kyllä reipas!
Mukavaa viikonloppua!