Yksi kesän mukavimpia juttuja on, kun on vihdoinkin enemmän aikaa myös ystävien tapaamiseen. Nykyään menemme yleensä lounaalle rupattelemaan kuulumisia. Turussa on paljon kivoja ravintoloita, jotka tarjoavat päivisin lounasta kukkaroystävälliseen hintaan.
Jos Aurajoen rantaa kulkee, niin voi hypätä Jokke Jokijunaan, joka vie moneenkin jokirannan kahvilaan ja ravintolaan. Ystävääni Minnaa treffatessa paikaksi valikoitui ravintola di Trevi. Auransillan kupeessa junasta pois ja kadun ylitys, ja ovesta sisään. Di Trevi esittäytyy.
Di Trevin lounastarjoilu on kattava. Siihen kuuluu alkuruoka salaattipöydästä ja pääruuan saa valita kolmesta eri vaihtoehdosta. Kaiken kruunaa jälkiruoka kahvin kera. Lounas maksaa noin kymmenen euroa riippuen siitä minkä lounasvaihtoehdon valitsee.
Valintamme Minnan kanssa osui samaan, eipä tullut annoskateutta: Tomaatti-balsamico broileria, paistettua riisiä, harissajogurttia ja pariloituja kasviksia. Ja jälkiruuaksi oli tällä kertaa vadelmakiisseliä. Kyllä maistui!
Vaan eivät ne treffit syömiseen päättyneet. Pelasimme vielä tapaamisen päätteeksi erän "jalkapalloa", joka on nyt niin pinnalla. Hävisin, mutta en huonolle hävinnyt... Minna on entinen pesäpallon Suomen mestari. Ja hänellä taipuu kyllä kaikki pallopelit.
Jouduit kuin jouduitkin blogiin, Minna :) |
Ja lämpimät kiitokset teille kaikille, jotka olette käyneet blogini uutta ulkonäköä katsomassa ja kommentoimassa niin täällä blogin kuin facebookinkin puolella.
Olen iloinen ja otettu kauniista sanoistanne.
Ihanaa viikonloppua kaikille!
** Tuula
Rennon näköinen ravintola ja kiva sisustus (tuli mieleen Tallinnan F-hoone:)) Meillä täällä maalla ei ole paljon tarjontaa eri ravintoloista,toki muutama kiva naapurikunnista löytyy..Siksi on kiva tehdä pieniä lomasia kaupunkeihin..pääsee herkuttelemaan ja kokemaan uusia makuelämyksiä :) Teillä siellä riittää vaihtoehtoja..miten ihanaa.Mukavaa kesän jatkoa <3
VastaaPoistaOlenkin lukenut tuosta F-hoonesta jostakin Tallinnan ravintoloista kertovassa esitteessä. Kiva huomio yhtäläisyydestä. Turkuun on viime vuosina ilmestynyt monia uusia kahviloita ja ravintoloita. Ja asiakkaita tuntuu riittävän.
PoistaPienet lomaset kaupunkeihin ja ne uudet makuelämykset on kyllä elämän ja arjen suola. Olipa vähän hassusti sanottu. Niitä elämän mausteita kuitenkin.
Kiitos kivasta kommentista, Anne <3
Ihan mielettömän kutsuvan näköinen paikka, tykkään noista rouheista paikoista. :) Tiiliseiniä rakastan. <3
VastaaPoistaAurinkoa viikonloppuun Tuula <3
Di Trevi on kivan rento paikka. Siellä on viihtyisää olla. Siellä ei pönötetä :)
PoistaJa tiiliseinät luovat omaa tunnelmaa.
Kiitos paljon Tiia <3 ja aurinkoa myös sinun viikonloppuusi.
Hieno ravintola...mielenkiintoisen näköinen sisustus. Mukavaa lauantaita!
VastaaPoistaEikö olekin. Mielenkiintoinen ja rento sisustus. Tuolla viihtyy. Ja viihtyisyys on tärkeää. Ja ruoka myös... se on hyvää tuossa paikassa.
PoistaKiitos ja mukavaa viikonloppua, Satu <3
Ystävähetket ovat elämän suola.
VastaaPoistaKivan näköinen lounaspaikka.
Voi, miten hienosti sanottu: ystävähetket <3 Saanhan ottaa sanan käyttööni. Di Trevi on kiva ja viihtyisä paikka, juuri sopiva ystävähetkille.
PoistaKaunis kiitos Marliska ja ihanaa viikonloppua!
Upean näköinen paikka, ihan kuin ulkomailla olisitte.
VastaaPoistaIhanaa viikonloppua Tuula <3
Kiitos Outi! Di Trevissä tulee kyllä mieleen, että istuu jossakin italialaisessa tavernassa.
PoistaOn ihanaa joskus piipahtaa vaikka hetkiseksi ulkomaille :)
Suloista viikonloppua myös Outille <3
Hieno paikka, pitää panna muistiin. Kun menemme kotikaupungissani käymään, Turku olisi kiva paikka poiketa.
VastaaPoistaKannattaa panna paikka muistiin. Viehättävä ja viihtyisä paikka ihan keskustassa.
PoistaTervetuloa Turkuun. Turku on ihastuttava kesäkaupunki.
Kiitos paljon Tuija <3 ja hyvää viikonloppua!
Lounas tai kahvihetki ystävän tai miehen kanssa piristää kummasti. Viimeksi söin broileria ja kvinoasalaattia ja hyvää oli.
VastaaPoistaDi Trevi näyttää viihtyisältä ja mutkattomalta, saattaisi olla omakin valinta.
Suloista viikonloppua myös sinulle. Meillä alkoi eilen kolmas ja viimeinen mökkiviikko tällä erää. Mukavaa on ollut, joskin kaipaan jo kotiin.
Sinulla on sana hallussa. Mutkaton on sana, jota olen hakenut. Se on hyvä sana kuvaamaan di Treviä.
PoistaYstävähetket ovat niin kivoja!
Mukavaa mökkiviikkoa teille! Teillä on uusi, kaunis koti, joten ymmärrän ikävän.
Kiitos paljon Marjatta <3
Ihana lounastapaaminen ystävän kanssa! Tuollaiset hetket tuovat elämään sitä jotakin. Mukavaa viikonlopun jatkoa sinulle!
VastaaPoistaMarliska tuossa sanoi niin hienon sanan - ystäväheki.
PoistaSe sana kuvaa hyvin näitä tapaamisia. Ja lounas vielä kruunaa hetken.
Kaunis kiitos Kristiina <3 Suloista sunnuntaita!
Oi ihania kesätapaamisia ja ruokakuvissa aina vesi herahtaa kielelle. Aurinkoista viikonloppua Tuula
VastaaPoistaKesätapaaminen. Sellainen se oli. Aikaa oli jo vierähtänyt edellisestä tapaamisesta.
VastaaPoistaMinä melkein aina unohdan ottaa ruuista kuvia (taidan olla liian nälkäinen :)) Mutta nyt muistin. Vähän harjoittelua kaipaavat kuvat. Mutta ruoka oli herkullista.
Kiitos Kaisa ja suloista sunnuntaita!
Upean näköinen paikka!
VastaaPoistaKiva, että vinkkasit:)
Mukavaa sunnuntaita!
Kiitos Hanne! Di Trevi on mutkaton ja kiva paikka. Siitä oli kiva vinkata :)
PoistaHyvää sunnuntai-iltaa!
Upean näköinen paikka. Tykkään ravintoloista joissa on paljon sisustuksellisia yksityiskohtia, niitä on samalla kiva katsella syödessä.
VastaaPoistaKiitos Jonna! Tiedän sinut estetiikoksi, ja kommenttisikin sen paljastaa :)
PoistaJa niin se on, sisustukselliset yksityiskohdat ovat kivoja. Saa ahaa-elämyksiä.
Hyvää sunnuntai-iltaa!
Nälkä tuli näitä kuvia katsellessa
VastaaPoistaIhanainen Sussi, kiitos! Minä en miellä itseäni ruokakuvien ottajaksi. Mutta nyt uskon, että sekin onnistuu :)
PoistaHyvää sunnuntai-iltaa!
Sinun poikasi tyttöystävineen asuu Turussa eli Turku kuuluu Suomen vierailuunne itseoikeutetusti :)
VastaaPoistaJokiranta on nykyään niin upea, se kunnostettiin kun Turussa oli ensimmäisen kerran Suuret purjelaivat vierailemassa 1996. Ja kunnostusta on jatkettu ja uusia ravintoloita on syntynyt monia joenvarteen.
Ja etukäteistietoa :) Suuret purjelaivat tulevat Turkuun taas ensi kesänä (2017).
Ja Di Trevi on kyllä käymisen väärtti. Tervetuloa Turkuun.
Kiitos Leena ja kivoja kesäpäiviä sinne kanavakaupunkiin myös. Ja sinullakin on ollut siellä ystävähetkiä... vieraita kotosuomesta.
Leena, minä jotenkin täällä sain poistettua sinun ihanan kommenttisi. Harmittaa niin. Mutta vastaukseni on kuitenkin tuossa. Voi minua! Ihanaa sunnuntai-iltaa sinulle toivottelen.
PoistaOnpa ihana ravintola ja tarjoilut! Ja aurinkokin paistanut, joka ei täällä oikein tahdo esille tulla. Mutta kovasti tässä lomalla odotellaan vielä hellettä ja aurinkoa.
VastaaPoistaViehättävä di Trevi keskellä Turkua :) Ja tarjoilut maistuivat. Harvemmin saa ravintolasta vadelmakiisseliä. Edellisellä kerralla oli marjarahkaa jälkiruokana.
VastaaPoistaAurinko on paistanut täällä Lounais-Suomessa. Toivotaan sitä aurinkoa ja hellettä teillekin.
Ihanaa alkanutta viikkoa!
näyttää kyllä hyvältä. Olisi kiva tehdä kokoSuomen kattava kiertue, ja käydä testaamassa bloggaajien suosikkipaikat itsekin. Voih..
VastaaPoistaKiitos pajon Viltsu Mari! Loistava ajatus: Suomen kiertua bloggaajien suosikkiravintoloissa. Se olisikin herkullinen kierros. Mutta nyt vain pitää mennä pienemmällä mittakaavalla :)
PoistaMukavaa alkanutta viikkoa sinulle <3
Voi mikä paikka! Aivan ihana sisustus! Kyllähän tuolla kelpaa ruokailla! <3
VastaaPoistaDi Trevi on mainio paikka. Mutkaton ja viihtyisä. Ja lounasruokakin on siellä ihan kelpoa. Muuna aikana en ole siellä käynyt syömässä.
VastaaPoistaKiitos Marita! Ja ihania kesäpäiviä sinulle!
Kivan näköinen paikka ja herkullista ruokaa kuvissasi :) Taas minulle tuli uusi paikka Turussa käytäväksi! Turku on NIIN kaunis kaupunki...
VastaaPoistaAurinkoa päivääsi Tuula <3
Näitä Turun kivoja "kuppiloita" on ilo suositella. Nykyään näitä on Turkuun tupsahtanut uusia paikkoja ja itsekin on kiva näitä ihmetellä. Turku on ihastuttava kaupunki ja kesä pukee Turkua!
PoistaKiitos Marjo ja ihanaa viikonloppua sinulle <3