On helmikuu. Ja vaikka helmikuu on vielä talvikuukausi, niin kevättä alkaa olla jo monen rinnassa. Ja yksi kevään merkki on Rakenna ja Sisusta -messut Turussa. Ne messut siivittävät kevääseen.
Ken rakentaa taloa, ken remontoi, ken sisustaa... messuilta löytyy paljon vinkkejä jokaiselle.
Oma talo tuli rakennettua vasta muutama vuosi sitten, mutta sisustusta kyllä pitäisi päivittää. "Niillä silmillä" minä messuilla kuljen. Ja saarimökin saimme osin rempattua viime kesänä, joten vinkkejä sinnekin pitää hakea. Ja innostusta myös! Rakenna, Sisusta ja Uudista -messut ovat siihen oiva paikka.
kuva: Turun Messukeskus |
Messujen teemana on tänä vuonna: Rakenna, sisusta ja uudista
Messut ovat Länsi-Suomen suurin alan tapahtuma. Tapahtumassa on yli 300 näytteilleasettajaa.
Messuilla voit myös tutustua tontteihin, kaavoitukseen, maanrakennukseen, valmistaloihin, vapaa-ajan asuntoihin... Ja sisustuksesta energiaratkaisuihin tai kodin turvallisuusratkaisuihin. Tässä vain muutamia mainitakseni. Näillä messuilla on mistä valita. Ja Uutuustorilla tutustut kiinnostaviin ensiesittelyihin.
Ilokseni haluan kertoa Åblogitalosta. Neljä åbloggaajien blogikollegaa toteuttaa mielenkiintoisen huonekokonaisuuden tässä Åblogitalossa (n. 50 m2). Upeita ja inspiroivia sisustusbloggaajia ovat kaikki neljä, joten jännityksellä odotan näkeväni tämän Åblogitalon.
Mukanaolevat huoneet ja blogit ovat:
Oblik. fi - eteinen www.oblik.fi
Villa Puomi - keittiö villapuomi.blogspot.fi
Kotilaituri - wc kotilaituri.blogspot.com
Pikkutalon elämää - makuuhuone pikkutalo.blogspot.com
Messujen antia voi myös seurata Rakenna, sisusta ja uudista -messujen Facebook -sivuilta. Siellä on jo esillä uusia sisustustrendejä.
Blogiyhteistyön merkeissä sain arvottavaksi neljä messulippua. Niputan kaksi lippua yhteen, joten arvottavana on kaksi messulippusettiä kahdelle onnekkaalle voittajalle.
Arvontaan voivat osallistua kaikki kommentoimalla tätä postausta. Sinun ei tarvitse olla blogini kirjtautunut lukija voittaaksesi lippusetin.
Kommentissa pitää olla sähköpostiosoite mukana,
jotta saan ilmoitettua voittajille nopeasti voitosta.
Arvonta päättyy sunnuntaina 5.2. klo 20.00. Ilmoitan voittajille voitosta sähköpostitse.
Toivottavasti tavataan messuilla!
*Postaus on tehty blogiyhteistyössä Turun Messukeskuksen kanssa, jolta on myös saatu liput arvontaan.
Onnea arvontaan kaikille!
- Tuula
Messuliput voittivat: Junkmail ja Rebekka! Paljon onnea voittajille!
Liput on lähetetty heille.
Ja kiitos kaikille osallistujille!
Mahtavaa kun jaksat järkkäillä näitä arvontoja! En nyt osallistu arvontaan, mutta muuten toivottelen reipasta ja energistä helmikuuta Sinulle ihana Tuula!
VastaaPoistaKiitos ihanainen Leena!
PoistaReipasta ja energistä helmikuuta myös sinulle <3
Mukana ! rebekka.peltomaki@hotmail.com
VastaaPoistaOnnea arvontaan :)
PoistaOikeassa olet Tuula! Olin maanantaina Marimekossa suunnittelemassa sängynpeittoa, joka ommellaan Tiiliskivi-kankaasta. Saan valmiin peiton parin viikon kuluttua.
VastaaPoistaEi meilläkään ole varsinaista remontointitarvetta, paitsi terassia hiukan muutetaan. Sen suunnitelmat ovat valmiina.
Toivottavasti löydät hyviä vinkkejä niin kotiin kuin saarimökillekin! Tällä kertaa en osallistu arvontaan, mutta seuraan Messujen fb-sivuja.
Rakastan tuota Tiiliskivi-kangasta. Se on vuodelta 1952 ja itsensä Armi Ratian suunnittelma.
PoistaTeille on tulossa upea sängynpeitto!
Mukavaa sunnuntai-iltaa Marjatta <3
Kiva olisi tuonne tulla, mutta pitkä matka asettaa kyllä esteen tulolle. Mukavaa helmikuuta sinulle Tuula!
VastaaPoistaMerten yli on hankala tulla, ymmärrän esteen hyvin.
PoistaKiitos Kristiina ja mukavaa sunnuntai-iltaa!
Ideoita ei voi olla koskaan liikaa!!! Mukana <3
VastaaPoistaOnnea arvontaan :)
PoistaMukana arvonnassa! mpuumalainen71@gmail.com
VastaaPoistaOnnea arvontaan :)
PoistaPeeHoo
VastaaPoistaMukaan arvontaan, näille messuille mennään.
peholapp(at)uusikaupunki.fi
Onnea arvontaan :)
PoistaTarvitsen lisää tietoa rakentamisesta, mukana!
VastaaPoistajunkmail@luukku.com
Onnea arvontaan :)
PoistaMukana ehdottomasti! Pientä laittoa olisi tarvis tehdä sekä kotona että mökillä, joten kaikki ideat ja inspiraatio otettaisiin ilolla vastaan..
VastaaPoistavuosikerta (at) live (piste) fi
Onnea arvontaan :)
PoistaMukana arvonnassa :) Tunnelmaa ja uusia ideoita lähden messuilta hakemaan.
VastaaPoistasalosten@kotiposti.net
Onnea arvontaan :)
PoistaMessut kuulostavat mielenkiintoisilta:)
VastaaPoistarand.milla@gmail.com
Onnea arvontaan :)
PoistaMessuille menossa inspiraatiota hakemaan.
VastaaPoistakimmo.valu@gmail.com
Onnea arvontaan :)
PoistaNäillä messuille ja totta kai myös Turkuun olisi kiva päästä :)
VastaaPoistaOnnea arvontaan :)
PoistaMukana arvonnassa.
VastaaPoistahakkinen.mirva[a]gmail.com
Onnea arvontaan :)
Poista